Czy potoczne przekonanie o tym iż diody LED są drogie i wymagają szczególnej uwagi na etapie użytkowania – jest prawdą? A co z ich trwałością, czy nie została przeszacowana? W dzisiejszym wywiadzie z elektryk Bydgoszcz, omówimy najważniejsze fakty i mity na temat oświetlenia ledowego. Ponadto dowiesz się, gdzie najlepiej stosować lampy LED.

Wątpliwości zgromadzone wokół montażu oświetlenia LED omawia elektryk Bydgoszcz z firmy Wasz Monter,specjalizuje się on w montaż instalacji LED Bydgoszcz.

Czy diody LED są rzeczywiście tak trwałe?

 
Elektryk Bydgoszcz: Fakt. Szacunkowo podawano, iż oświetlenie LED to 100 tys. godzin to ponad 11 lat nieprzerwanego świecenia. Dzisiaj producenci lamp ledowych określają trwałość swoich produktów, jako czas świecenia do momentu, gdy ilość emitowanego przez diodę światła spadnie do 70% wartości początkowej (trwałość L70). Dla LED-ów, będących alternatywą dla żarówek lub świetlówek kompaktowych, podaje się szacunkową trwałość na poziomie 30 tyś. godzin, natomiast producenci opraw oświetleniowych z modułem LED szacują ich trwałość na poziomie 50 tys. godzin. Różnice te wynikają z wrażliwości oświetlenia LED na temperatury. Wysokie temperatury wpływają negatywnie na ich trwałość, ponieważ znacznie słabiej świeci dioda w nich zawarta. W lampie diodowej, z trzonkiem umożliwiającym jej bezpośrednie użycie w posiadanej oprawie, odprowadzenie wydzielanego ciepła jest utrudnione. Wielu producentów zmaga się z problemem chłodzenia diody, natomiast bardzo dużą zaletą jest fakt, iż dioda nie gaśnie, lecz świeci nadal, tyle że mniej intensywnie.

Czy LED-y oraz oprawy z LED-ami są drogie?

Elektryk Bydgoszcz: MIT. Biorąc pod uwagę jednorazowy wydatek, faktycznie ich zakup nie należy do najtańszych, jeżeli uwzględnimy tylko jednorazowy koszt. Pospolita żarówka 60 W kosztuje ok. 5 zł, natomiast cena odpowiadającej jej diody LED o mocy 12 W – 150 zł. Trwałość żarówki wynosi 1 tys. godzin, przy założeniu użytkowania jej przez 5 godzin dziennie otrzymujemy trwałość na poziomie 200 dni, zaś jej odpowiednik LED – 30 tys. godzin dając nam ponad 16 lat. Jeśli jednak uwzględnimy, że żarówki zużywają w tym okresie 1800 kWH, a dioda LED tylko 360 kWH, oraz przyjmując, że 1 kWH kosztuje tylko 50 gr, okazuje się, że oświetlenie żarowe będzie kosztowało ponad 1000 zł, a z LED tylko 330 zł. A przecież ceny energii elektrycznej nie będą malały.
Warto zapoznać się z kalkulatorem efektywności, który oferuje każdy renomowany producent oświetlenia LED. W zależności od rodzaju oprawy, liczby sztuk, oczekiwanych efektów oświetleniowych czas amortyzacji nakładów często wynosi tylko 3-5 lat.

Czy oświetlenie LED może być stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń, a także na zewnątrz?

Elektryk Bydgoszcz: Fakt. W zależności od budowy oprawy oświetleniowej (IP), można używać ich w dowolnym pomieszczeniu lub miejscu. W większości pomieszczeń suchych stosuje się oprawy IP20, natomiast w wilgotnych IP54 – które są szczelne i również świetnie się sprawdzą na zewnątrz. Jeżeli nasze oświetlenie może zostać narażone na działanie wody padającej ze wszystkich kierunków, lepiej stosować zabezpieczone o IP 65, a w wypadku opraw zamocowanych w podłożu, jeszcze szczelniejsze o IP 67.
Dodatkową zaletą instalacji LED jest to iż, od razu po włączeniu świeci pełną mocą, w przeciwieństwie do świetlówek wymagających paru chwil na rozgrzanie, można je zatem stosować w pomieszczeniach, w których światło używane jest często, ale okazjonalnie. W oświetleniu zewnętrznym doskonale działają w niskich temperaturach.

Czy lampy LED-owe wymagają większej uwagi podczas użytkowania?

Elektryk Bydgoszcz: Mit. Zarówno diody LED, jak i oprawy oświetleniowe z modułami LED są kompletnymi, gotowymi do pracy urządzeniami, a ich eksploatacja nie wymaga  dodatkowych zabiegów. Nasze usługi elektryczne Bydgoszcz obejmują projekt oświetlenia LED, montaż oświetlenia LED oraz naprawa awarii elektrycznych.
Jakość i rodzaj zasilacza decyduje w dużej mierze o trwałości wyrobu. Moja rada kupuj wyroby sprawdzonych i znanych firm. Tym bardziej że doświadczeni producenci opraw oświetleniowych gwarantują możliwość wymiany modułu LED na nowszy dzięki ich standaryzacji.
elektryk Bydgoszcz

elektryk Bydgoszcz

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *