Sufit podwieszany to co raz częstsze rozwiązanie wykorzystywane podczas odświeżania mieszkań. Jak twierdzi fachowiec Bydgoszczsufit podwieszany maskuje nierówności, ukrywa instalacje i przewody. Dodatkowo sufit podwieszany obniża pomieszczenie, dzięki czemu podczas chłodnych zim, zyskujemy znaczne oszczędności. Fachowiec Bydgoszcz najczęściej wykonuje je z płyt karonowo-gipsowych, mocując je na konstrukcji z profili stalowych. Dziś fachowiec Bydgoszcz z firmy WASZ MONTER udzieli nam rad jak zbudować sufity podwieszane.

Sufity podwieszane – jak je ozdobić
Sufity podwieszane posiadają szeroką gamę rozwiązań wzorniczych. Według elektryk Bydgoszcz warto w sufit podwieszany wykonać montaż oświetlenia LED, oświetlenie punktowe lub belki świetlówkowe. Wśród wielu możliwych rozwiązań, bardzo dobrze prezentuje się sufit wielostopniowy, dodaje głębi wnętrzu zaś pomalowanie go w różnych kolorach, nadaje oryginalnego charakteru.
Podwieszany sufit może się też przydać, gdy nad głową mieszka hałaśliwy sąsiad i chcesz mieszkanie wyciszyć. Zamiast zwykłych płyt g-k fachowiec Bydgoszcz stosuje płyty dźwiękochłonne lub między rusztem a stropem układamy warstwę izolacji akustycznej. Sufit podwieszany zawsze zmniejsza wysokość pomieszczenia. Warto wiedzieć, że grubość najcieńszej konstrukcji wraz z okładziną wynosi 4,5-5 cm. Podwieszany sufit ukrywa pęknięcia na suficie właściwym. W domach jednorodzinnych, w których pokoje mają standardową wysokość 2,40-2,65 cm, często buduje się sufit na ruszcie tylko pod częścią stropu albo zasłania źródła światła za podwieszanymi gzymsami lub półeczkami.
Sufit podwieszany – kiedy montować?
Fachowiec Bydgoszcz w nowym budownictwie sufit podwieszany, montuje po otynkowaniu ścian wewnętrznych oraz wykonaniu wylewek podłogi. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na temperaturę, ponieważ nie może ona wynosić mniej niż 10 0C. Ponadto lepiej nie narażać płyt g-k na kontakt z wilgocią z wysychających ścian oraz zmiany temperatury. Wilgotność względna w pomieszczeniach, gdzie się znajdują, nie może przekraczać 70%. Jeżeli planujesz umieszczenie w sufit podwieszany oświetlenia, trzeba przed budową rusztu rozplanować punkty świetlne i doprowadzić do nich zasilanie.
Płyty g-k stanowią okładzinę w sufit podwieszany. Przykręca się je do rusztu drewnianego lub metalowego, mocowanego do stropu. Obecnie najpopularniejsze są systemowe ruszty metalowe z profili ze stali ocynkowanej, do których dopasowanych jest wiele dodatkowych akcesoriów. Do budowy będą potrzebne tak zwane profile stalowe sufitowe CD i przyścienne UD mające nieco inną budowę niż słupki i profile U używane do konstrukcji szkieletowej ścian działowych. Kształt profili sufitowych CD umożliwia mocowanie ich do wieszaków sufitowych wkręconych w strop, na których wisi cała konstrukcja.
Profile przyścienne UD fachowiec Bydgoszcz montuje do ściany – służą one do stabilizacji poziomych profili CD. Rozstaw profili CD zależy od układu płyty oraz jej grubości – najczęściej profile nośne rozmieszcza się co 40-50 cm, profile główne w rusztach krzyżowych co 100-120 cm, a wieszaki co 75 cm. Przy bardzo małych rozpiętościach można również do zbudowania podkonstrukcji w sufit podwieszany wykorzystać profile ścienne bez wieszaków. Rozmieszcza się je wówczas nieco gęściej niż profile sufitowe – w rozstawie około 30 cm. Profile ścienne C wsuwa się w profil U przykręcony do ściany.
Rożne rodzaje konstrukcji sufit podwieszany
Wybierając rodzaj konstrukcji sufit podwieszany, bierzemy pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, planowany układ płyt oraz odległość podwieszenia od sufitu.
Pojedyncza konstrukcja z profili w sufit podwieszany– sprawdzi się w niskim pomieszczeniu lub gdy chcesz tylko zamaskować nierówności na suficie i założyć lekkie oprawy świetlne, a nie zależy ci na obniżaniu wnętrza. W takim przypadku do podwieszenia rusztu wybierz wieszaki ES. Minimalna odległość od stropu, na jakiej możesz podwiesić na nich płyty, wynosi 3 cm, maksymalna – 12,5 cm. Ruszt pojedynczy można też montować na dłuższych wieszakach obrotowych. W tym układzie profile nośne CD rozmieszcza się równolegle do krótszych ścian pokoju. Wsuwa je w przyścienny profil UD przykręcony do ściany. Ruszt pojedynczy najczęściej stosuje się w niewielkich wnętrzach o kształcie wydłużonego prostokąta, których szerokość nie przekracza 4 m. Zużywa się na niego niewiele materiału, lecz jego wadą jest wiotkość konstrukcji utrudniająca wypoziomowanie płyt. Okładzinę na takiej konstrukcji montujemy zawsze prostopadle do profili.
Krzyżowa, jednopoziomowa konstrukcja z profili w sufit podwieszany– najlepiej stosować go w korytarzach oraz wąskich pomieszczeniach. Jest dużo sztywniejszy od rusztu pojedynczego. Można na nim układać izolację akustyczną. Jego sztywna struktura znacznie ułatwia poziomowanie płyt. W tym układzie główne profile wiszą na wieszakach i są usztywnione profilami poprzecznymi, które wpina się w nie za pomocą łączników poprzecznych jednostronnych lub dwustronnych. Konstrukcja taka tworzy jedną płaszczyznę. Rozstaw profili głównych wynosi 120 cm. Minimalna wysokość podwieszenia wynosi 15 cm.
Krzyżowa, dwupoziomowa konstrukcja z profili w sufit podwieszany– montuje się go i poziomuje najłatwiej. Jest uniwersalny – nadaje się zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Ma największą grubość konstrukcyjną. W tym rozwiązaniu profile główne są mocowane wieszakami do stropu konstrukcyjnego. Pod nimi jest umieszczona druga warstwa profili tak zwanych nośnych, do których mocowane są płyty g-k. Profile górnej i dolnej warstwy rusztu łączy się łącznikami krzyżowymi. Końce profili stabilizuje się w profilach przyściennych UD. Na rusztach krzyżowych można układać warstwę izolacji akustycznej.
Sufit podwieszany – montaż
Profile wg fachowiec Bydgoszcz przykręca się do elementów konstrukcyjnych sufit podwieszany wieszakami, które umożliwiają jego poziomowanie. Jeżeli zależy ci na niewielkiej grubości sufit podwieszany, wybierz wieszaki ES – łączą one profile z podłożem w sposób sztywny. Można na nich podwiesić sufit w odległości od 3 do 12,5 cm od stropu. Do zamontowania sufitu opuszczonego niżej potrzebne będą wieszaki obrotowe. Ponieważ mają one pewien zakres ruchu, montowane na nich płyty łatwo się poziomuje. Na poddaszach najlepiej sprawdzają się wieszaki płaskie, które mocuje się do boków drewnianych elementów konstrukcyjnych. Do przytwierdzania płyt do równego podłoża stropu można też użyć tak zwanych profili kapeluszowych. Przykręca się je w tedy bezpośrednio do stropu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *