Malowanie ścian to czynność, która może wykonać każdy z nas, lecz musi zachować kolejność prac. W brew pozorom nie jest to banalnie prosta czynność, a podczas jej wykonywania może nas spotkać wiele niespodzianek. Malowanie wymaga solidnego przygotowania i odpowiednich narzędzi.

 

Malowanie ścian – usuń stare powłoki

Usunięcie starych warstw farby jest konieczne, gdy na powierzchni ściany położono już kilka warstw. Sprawdź, czy ich usunięcie jest konieczne. Zwilż ścianę woda i spróbuj ściągnąć poprzednie warstwy szpachelką. Powinniśmy wykonywać tą czynność, aż do tynku lub gładzi. Jeszcze wystarczy przemyć ścianę wodą, aby usunąć pozostałości farby i możemy rozpocząć malowanie ścian.

Jeżeli goni Cię czas i nie możesz sobie pozwolić na żmudne usuwanie farby, w każdym dobrze zaopatrzonym markecie budowlanym, dostaniesz specjalistyczne środki, które rozpuszczają farbę. Jest on dla nas w pełni bezpieczny – bezwonny, niedrażniący i nietoksyczny. Usunie każdy rodzaj farby ze ściany od farb akrylowych po olejne, kończąc na proszkowych. Nałóż środek równomiernie na ścianę. Czas oczekiwania na efekty to około 45 min. Po tym czasie, wystarczy delikatnie zdrapać farbę ze ściany szpachelką.

Gruntowanie

Malowanie ścian musi zostać poprzedzone gruntowaniem. Na rynku dostępne są farby gruntując, preparaty. Lecz możesz również użyć do tego celu najzwyklejszej białej farby. Zwykle producenci zalecają stosowanie konkretnych preparatów, warto zastosować się do ich wytycznych, ponieważ lepiej zwiążą się one z powierzchnią podczas malowania.

W zależności od rodzaju podłoża, gruntowanie wykonujemy jeden lub dwa razy. Takie działanie ma na celu przygotowanie podłoża i zapobieganie powstawaniu przebarwień.

Malowanie ścian w różnych pomieszczeniach

Wybór farby do malowanie ścian jest uzależniony od rodzaju pomieszczenia. Łazienka oraz kuchnia są pomieszczeniami, w których panuje wysoka wilgotność. Na takie warunki odporna będzie farba lateksowa, którą bez problemu możemy zmyć wodą – bez obawy o utratę koloru. Choć jest ona droższa od farby emaliowej, dzięki swej konsystencji łatwo się rozprowadza i dokładnie kryje ściany podczas malowania.

Do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy przedpokój możemy użyć zwykłej farby emaliowej. Na dobrze zagruntowanej powierzchni należy nanieść zwykle od jednej do dwóch warstw, aby uzyskać doskonały efekt, zwłaszcza, gdy decydujemy się na kolor, a nie białą ścianę.

Malowanie ścian  – jak obliczyć ile farby potrzebuję?

Aby dowiedzieć się ile farby potrzebujemy do malowanie ścian, należy dokładnie zmierzyć powierzchnię oraz zastanowić się nad kolorami. Modne okazało się malowanie np. jednej ściany w innym kolorze, a pozostałych w jeszcze innym. Takie planu musimy wziąć pod uwagę na etapie zakupu farby a nie malowanie ścian. Wydajność każdej farby podana jest na opakowaniu. Jeżeli wykonujesz malowanie ścian na świeżo położonych tynkach, musisz pamiętać, iż ich chłonność będzie wyższa. Dlatego też kup farbę zgodnie z podaną wydajnością i dokup jeszcze 20% więcej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *