Sufit podwieszany Bydgoszcz maskuje nierówności, ukrywa instalacje i obniżają pomieszczenia. Najłatwiej zrobić je z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do konstrukcji z profili stalowych. Jak buduje się sufit podwieszany Bydgoszcz. Wielokrotnie już o tym pisaliśmy. Dziś chcemy specjalnie dla Was podsumować temat.

Sufit podwieszany Bydgoszcz – pożyteczne rozwiązanie

W sufit podwieszany Bydgoszcz chętnie umieszcza się oświetlenie punktowe lub taśmy z oświetleniem LED. Między sufitem z płyt g-k a stropem możesz też ukryć nieestetyczne rury (c.o., wodne lub kanalizacyjne), przewody wentylacyjne albo rurę od okapu. Sufit podwieszany Bydgoszcz może się też przydać, gdy nad głową mieszka hałaśliwy sąsiad i chcesz mieszkanie wyciszyć. Zamiast zwykłych płyt g-k stosuje się wówczas płyty dźwiękochłonne lub między rusztem a stropem układamy warstwę izolacji akustycznej. Sufit podwieszany Bydgoszcz zawsze zmniejsza wysokość pomieszczenia. Warto wiedzieć, że grubość najcieńszej konstrukcji wraz z okładziną wynosi 4,5-5 cm. Takim sufitem można zamaskować pęknięcia na suficie lub zamontować w nim oświetlenie punktowe. W domach jednorodzinnych, w których pokoje mają standardową wysokość 2,80-3,00 m, często buduje się sufit podwieszany Bydgoszcz na ruszcie tylko pod częścią stropu albo zasłania źródła światła za podwieszanymi gzymsami lub półeczkami.

Kiedy budować sufit podwieszany Bydgoszcz?

W nowo budowanym domu sufit podwieszany Bydgoszcz z płyt g-k montuje się po otynkowaniu ścian wewnętrznych oraz zrobieniu wylewek pod podłogi. W domu powinny być już wstawione wszystkie okna, a jeżeli prowadzisz prace w chłodnej porze roku, to najlepiej, aby działało już ogrzewanie, gdyż temperatura w pomieszczeniu powinna być stała i wynosić minimum 10ºC. Lepiej nie narażać płyt g-k na kontakt z wilgocią z wysychających ścian oraz zmiany temperatury.

Materiały na sufit podwieszany Bydgoszcz

Płyty g-k stanowią okładzinę w sufit podwieszany Bydgoszcz. Przykręca się je do rusztu drewnianego lub metalowego mocowanego do stropu. Do budowy będą potrzebne tak zwane profile stalowe sufitowe CD i przyścienne UD mające nieco inną budowę niż słupki i profile U używane do konstrukcji szkieletowej ścian działowych. Kształt profili sufitowych CD umożliwia mocowanie ich do wieszaków sufitowych wkręconych w strop, na których wisi cała konstrukcja.

sufit podwieszany Bydgoszcz – montaż

Profile przyścienne UD montuje się do ściany – służą do stabilizacji poziomych profili CD. Rozstaw profili CD zależy od układu płyty oraz jej grubości – najczęściej profile nośne rozmieszcza się co 40-50 cm, profile główne w rusztach krzyżowych co 100-120 cm, a wieszaki co 75 cm. Przy bardzo małych rozpiętościach można również do zbudowania podkonstrukcji w sufit podwieszany Bydgoszcz wykorzystać profile ścienne bez wieszaków. Rozmieszcza się je wówczas nieco gęściej niż profile sufitowe – w rozstawie około 30 cm. Profile ścienne C wsuwa się w profil U przykręcony do ściany.

sufit podwieszany Bydgoszcz  – wieszaki

Profile przykręca się do elementów konstrukcyjnych sufit podwieszany Bydgoszcz wieszakami, które umożliwiają jego poziomowanie. Jeżeli zależy ci na niewielkiej grubości w sufit podwieszany Bydgoszcz, wybierz wieszaki ES – łączą one profile z podłożem w sposób sztywny. Można na nich podwiesić sufit w odległości od 3 do 12,5 cm od stropu. Do zamontowania sufit podwieszany Bydgoszcz opuszczonego niżej potrzebne będą wieszaki obrotowe. Ponieważ mają one pewien zakres ruchu, montowane na nich płyty łatwo się poziomuje. Na poddaszach najlepiej sprawdzają się wieszaki płaskie, które mocuje się do boków drewnianych elementów konstrukcyjnych. Do przytwierdzania płyt do równego podłoża stropu można też użyć tak zwanych profili kapeluszowych. Przykręca się je w tedy bezpośrednio do stropu.

Wykończenie sufit podwieszany Bydgoszcz: montaż płyt g-k

Do wykańczania sufit podwieszany Bydgoszcz używa się płyt g-k o grubościach 12,5 lub – rzadziej – 15 mm. Lepiej mocować je prostopadle do profili nośnych rusztu, choć dopuszczalny jest też układ podłużny. Rozmieszcza się je na mijankę, to znaczy styki płyt nie mogą się krzyżować. Płyty najlepiej przykręcać tylko do profili CD, nie powinno się ich mocować do profili przyściennych UD. Przytwierdza się je wkrętami, które rozmieszcza się co 15-20 cm. Dobrze jest pozostawić między ścianą a brzegiem płyty kilkumilimetrowy luz i wypełnić go materiałem elastycznym. Światło na suficie będzie się układać bez większych załamań, a jego powierzchnia wyda się gładsza, jeśli dłuższe krawędzie płyt będą ułożone równolegle do kierunku padania promieni słonecznych, czyli prostopadle do okna.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *