Tynkowanie ścian ogrywa kluczową rolę w ich ochronie przed wilgocią, pozwala na stworzenie odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. Poza tym zapewnia estetyczny wygląd powierzchniom, który nadaje ładu i perfekcyjnego wykończenia.

Tynkowanie ścian wymaga skompletowania odpowiednich narzędzi i materiałów. To, czego użyjesz zależy głównie od rodzaju tynkowania, które może być wykonane ręczne lub mechaniczne.

oświetlenie LED Bydgoszcz 1

tynkowanie Bydgoszcz

Do ręcznego wykonania tynkowanie ścian będziesz potrzebował:
– odpowiednio dobranego do Twoich ścian tynku,
– dopasowany do podłoża i tynku grunt,
– gładka paca z nierdzewnego metalu do nakładania zaprawy,
– łata tynkarska, trapezowa, która posłuży Ci do zaciągania i wygładzania nanoszonej zaprawy,
– mieszarka lub wiertarka z mieszadłem,
– paca gąbkowa albo wykonana z filcu lub styropianu, służąca do zacierania,
– wybrane narzędzie malarskie – wałek lub pędzel.

Jeśli chcesz, aby tynk po wykonaniu tynk trzymał się maksymalnie mocno, użyj specjalnej siatki z włókna szklanego, której montaż zapobiega jego pękaniu, i jednocześnie wydłuża żywotność.

Do maszynowego tynkowanie ścian, będziesz potrzebował dodatkowo agregatu tynkarskiego, który choć jest ogólnodostępny – to jego cena może okazać się zbyt wysoka do wykonania jednorazowego tynkowanie ścian.

Tynkowanie ścian – krok po kroku:

Tynkowanie ścian zacznij od przygotowania podłoża, o którym szerzej pisaliśmy w odrębnym artykule. Kolejną czynnością będzie przygotowanie zaprawy według wskazań producenta. Dokładny opis czynności zawsze znajdziesz na opakowaniu, ponieważ jest on często uzależniony od wybranej mieszanki.

Powierzchnia, która ma być poddana tynkowanie ścian musi posiadać odpowiednie właściwości. Aby zaprawa dobrze po wykonaniu tynkowanie ścian utrzymała się maksymalnie długo, należy upewnić się, że jest czysta, sucha i pozbawiona pyłu. Dopiero takie podłoże możesz zagruntować i pozostawić do wyschnięcia. Zarówno grunt jak i mieszanka tynkarska powinny być dopasowane do rodzaju powierzchni, jak i tynku.

Kolejną czynnością jest nałożenie na narożniki specjalnych profili. Możesz także użyć listew, które ułatwią zachowanie pionu i są niezbędne przy większych powierzchniach oraz tam, gdzie ściana będzie później wykańczana płytkami.

Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest odpowiednie przygotowanie zaprawy. Miksuj ją za pomocą mieszadła wiertarki lub mieszarki. Powinna mieć całkowicie gładką konsystencję.

Uwaga!
Świeżo przyrządzony tynk jest przydatny do użycia jedynie przez około 3 godziny. Jeśli nie zużyjesz go w tym czasie, zacznie zasychać.

Oto podstawowe zasady tynkowanie ścian:

– nakładaj zaprawę zawsze od góry do dołu,
– jeśli kładziesz tynk gipsowy, wystarczy jedna warstwa, jeśli zaś wapienno-cementowe, musisz położyć trzy, a po każdej jednej poczekać aż całkowicie wyschnie,
– zanim mieszanka użyta do tynkowanie ścian zacznie zasychać musisz go jak najdokładniej wygładzić. Tzw. zacieranie lub zaciąganie wykonuj jednym, zdecydowanym ruchem za pomocą łaty tynkarskiej. Konieczne jest wyrównywanie, polegające na prowadzeniu narzędzia w różne strony,
– kiedy mieszanka nieco przeschnie, konieczne jest przeprowadzenie dalszych czynności wyrównujących. Tutaj przyda Ci się łata trapezowa. Skup się na pokrywaniu wszelkich wgłębień i maskowaniu nierówności,
– końcowym etapem jest wygładzanie powierzchni, do którego posłuży Ci szpachla metalowa. To ona zniweluje ewentualne rysy. Następnie potrzebujesz zmoczonej pacy gąbkowej, którą możesz delikatnie nawilżyć i przetrzeć powierzchnię. Wydzieli się wtedy tzw. mleczko gipsowe, które pomoże Ci usunąć wgłębienia i wyrównać powierzchnię.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *