Awaria hydrauliczna może przytrafić się każdemu. Zwykle jest to sytuacja losowa, wynikająca z wieku instalacji w danej nieruchomości lub niewłaściwego użytkowania. Do najczęstszych awarii hydraulicznych zaliczamy zatkane odpływy umywalek, zlewów, pryszniców i sedesów. Nieprawidłowo wykonana instalacja hydrauliczna może ulegać zatkaniu, chociażby ze względu na niewłaściwy kąt ułożenia instalacji. Dodatkowo zbyt mały przekrój rur może również doprowadzić do awarii. W dobrym projekcie nie powinno być za dużo załamań, oraz zmian kierunków, gdzie również mogą pojawić się wcześniej czy później problemy. Przede wszystkim dobry monter dostrzec powinien na czas wszelkie niedociągnięcia projektu tak, aby zapobiec późniejszym usterkom.

Awaria hydrauliczna czy można jej unikąć?

Najważniejsze, co możemy zrobić, aby zapobiec awariom hydraulicznym to prawidłowe korzystanie z instalacji wraz z jej bieżącą konserwacją. Awaria hydrauliczna to m.in. zapchanie odpływu odpadkami oraz środkami po opakowaniach higienicznych to jeden z częstszych przyczyn zapchania instalacji hydraulicznej. Powszechnym zwyczajem w naszych domach jest wyrzucanie odpadków do toalety – niestety jest to szkodliwe dla naszej kanalizacji. Gromadzące się w odpływie resztki pożywienia powodują na dłuższą metą powstawanie zatorów. Dlatego też koniecznie stosujmy specjalistyczne preparaty udrożniające kanalizację. W przypadku zatkania odpływu możesz skorzystać z szeroko dostępnych preparatów lub spróbować mechanicznego udrożniania kanalizacji. Jednak musisz liczyć się z tym, iż jeżeli nie uda Ci się tego wykonać to w konsekwencji dojdzie do zalania pomieszczenia. Dlatego też, aby uchronić się przed wysokimi kosztami remontu pomieszczenia i zdaj się na pomoc specjalisty hydraulika.

Często lekceważony – cieknący kran, to w skali roku wysokie starty wody. Dodatkowo irytujący dźwięk kapiącego kranu, niektórych doprowadza do przysłowiowego wrzenia. Aby nie tylko chronić środowisko, ale i własny portfel zastanów się nad rozwiązaniem problemu. Przyczyna zwykle jest Błacha – to uszkodzona uszczelka, bądź niedokręcony kran. Przyczyna awarii może być bardziej skomplikowana i złożona, wymagająca interwencji hydraulika. Czasem wiąże się z zakupem nowej baterii.

Hydraulika często wzywa się również do zapowietrzonych grzejników, zwłaszcza żeliwnych w starszym budownictwie, gdzie nie ma wbudowanego systemu odpowietrzania, jak w nowszych. Zapowietrzony grzejnik rozpoznamy po nierównomiernym rozłożeniu ciepła w każdym żebrze. Należy pamiętać, iż zapowietrzony grzejnik nie ogrzeje pomieszczenia, ponieważ nie pracuje pełną swoją mocą. Dlatego też do tego zadania powinien wezwać hydraulika, ponieważ zapowietrzony grzejnik spowoduje wyższe rachunki w połączeniu z chłodnym mieszkaniem.