Generalny remont mieszkania musi zostać przeprowadzony według określonego wcześniej planu, który pozwoli nam na uzyskanie oszczędności nie tylko finansowych, ale także czasowych. Dodatkowo harmonogram prac powinien zostać ustalony w taki sposób, aby podczas wykonywania remontu kolejnych obszarów w mieszkaniu i nie uszkodzić tego, co zostało już naprawione czy przekształcone. Sprawdź, od czego zacząć generalny remont mieszkania.

Harmonogram, pozwolenia oraz zakupy do remontu

Prawidłowo przygotowany harmonogram prac związanych z remontem mieszkania pozwoli nam na skrócenie jego czasu. Dodatkowo rozsądnie wykorzystamy dostępny budżet. Aby remont mieszkania przebiegł prawidłowo i bez zakłóceń powinniśmy ułożyć jego plan jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Należy uwzględnić tutaj ilość i rodzaj potrzebnych materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Nie możemy zapomnieć również o kwestiach formalnych związanych z różnego rodzaju pozwoleniami czy zgodami wydawanymi przez spółdzielnie bądź wspólnotę mieszkaniową.

Jeżeli generalny remont mieszkania ingeruję w konstrukcję budynku lub piony wentylacyjne należy zadbać o wszelkie formalności administracyjne oraz zgłosić sprawę do właściwego urzędu. Pozwolenie na budowę wymagane będzie również w sytuacji, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa sąsiadujące mieszkania. Wykonanie ogrzewania podłogowego również będzie wiązało się z koniecznością uzyskania stosownych pozwoleń. Dlatego też układając harmonogram generalnego remontu mieszkania – weź pod uwagę czas konieczny na przygotowanie i złożenie wniosku oraz czas oczekiwania na wydanie pozwolenia.

Prace konstrukcyjne oraz instalacje

Generalny remont mieszkania rozpoczynamy zawsze od prac konstrukcyjnych, które obejmują między innymi likwidację ścian oraz ewentualne postawienie nowych ścian działowych. Remont rozpoczniemy również od modernizacji instalacji elektrycznych czy też wymiany niefunkcjonalnych elementów ogrzewania wraz z modernizacją instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Kolejnym etapem będzie wykonanie mokrych prac, pod których pojęciem kryje się usunięcie starych tynków i podłóg a następnie wykonanie tynkowania ścian wraz z przygotowaniem ich do malowania. Następnie przyjdzie czas na wyrównanie sufitów oraz renowacje posadzki.

Generalny remont mieszkania – łazienka i kuchnia

Powszechnie uznaje się, iż powinniśmy zająć się na samym początku pracami najbardziej czasochłonnym oraz wymagającymi kilku etapów pracy. Do tak wymagających powierzchni zaliczamy łazienkę i kuchnię. Zwykle generalny remont mieszkania w tym łazienki i kuchni obejmuje skuwanie i zakładanie nowych płytek a także wymianę i podłączenie armatury i sprzętów.

Wymiana okien i drzwi

Generalny remont mieszkania obejmuje również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, która wpływa pozytywnie na walory estetyczne, ale także za odpowiednią izolację termiczną i akustyczną naszych mieszkań. Tutaj na etapie zakupów musimy pamiętać, iż ramy i skrzydła okien muszą pozostać od zewnątrz w takim kolorze jak pozostała stolarka okienna w budynku. Przeprowadzając generalny remont mieszkania wraz z wymianą stolarki poważnie zastanówmy się nad wymianą parapetów zewnętrznych i wewnętrznych na nowe.

Kończąc najbardziej czasochłonne prace konstrukcyjne, instalacyjne i naprawcze nadejdzie czas na wykończenie poszczególnych powierzchni w mieszkaniu. Wykończenie remontu rozpoczynamy od sufitu następnie ścian, a na końcu podłogi.

Biały montaż

Biały montaż to ostatni etap generalnego remontu mieszkania. Na tym etapie zajmujemy się instalacją lamp, włączników i gniazdek elektrycznych, a także montażem mebli na wymiar, półek oraz szafek.

Pamiętaj, iż prawidłowo zaplanowany remont mieszkania wpłynie na sprawny przebieg oraz duże oszczędności finansowe.