Układanie kafelek to jedna z najpopularniejszych usługi remontowe. To właśnie one królują w każdym domu i mieszkaniu. Cenimy je za odporność na uszkodzenia mechaniczne, niebanalny design i przede wszystkim łatwość w utrzymaniu czystości. Do niedawna układanie kafelek ograniczało się do kuchni i łazienki. Obecnie spotkamy je w salonie a nawet sypialni.

Układanie kafelek

Układanie kafelek, należy poprzedzić skompletowaniem narzędzi oraz zakupem płytek. W naszych wcześniejszych artykułach opisaliśmy, co jest najpotrzebniejsze; dziś tylko sucho podamy niezbędne narzędzia w tracie pracy:

  1. domieszki uszlachetniające
  2. emulsja do gruntowania
  3. fuga
  4. klej do płytek
  5. linijka
  6. maszynka do cięcia płytek
  7. miara
  8. młotek gumowy
  9. ołówek
  10. paca
  11. poziomica
  12. szczypce
  13. sznur pomiarowy
  14. ściągacz gumowy
  15. zapas krzyżyków dystansowych
  16. zaprawa do spoinowania klejowa i wyrównująca

Układanie kafelek – przygotowanie podłoża

Układanie kafelek jak większość usługi remontowe musimy rozpocząć od oczyszczenia powierzchni. Do tego celu możemy użyć odkurzacza, wody oraz roztworu alkalicznego. Kolejnym krokiem jest nałożenie 2 warstw emulsji gruntującej. W przypadku układanie kafelek na nierównej powierzchni lub spękanej, koniecznie musimy zastosować wylewkę samopoziomującą.

Jeżeli układanie kafelek wykonujesz na podłożu, które wcześniej zostało pokryte płytkami, będziesz musiał przystosować ją w zupełnie inny sposób. Nie zawsze będziesz musiał zerwać stare kafelki, aby położyć nowe. Najważniejsze, aby stare podłoże było szorstkie i chropowate. Dokonasz tego podczas układanie kafelek przy pomocy szlifierki lub ostrego narzędzia. Następnie nakładamy emulsję gruntującą i masę samopoziomującą – jeżeli powierzchnia jest nierówna.

Układanie kafelek – dopasowanie płytek

Układanie płytek najlepiej wykonać „na próbę”. Układamy od ściany zlokalizowanej najdalej od wejścia, układając je w dwóch prostopadle biegnących płaszczyznach. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę szerokość fugi. Właśnie na tym etapie możemy wykonać wstępne docięcie płytek. Na podstawie wstępnej przymiarki wykonujemy docelowe układanie kafelek.

Klej nakładamy równomiernie na podłoże za pomocą pacy, wykorzystując przy tym szpachelkę wyposażoną w ząbki. Następnie umieszczamy płytkę, która dociskając obijamy gumowym młotkiem na całej powierzchni. Pomocne przy zachowaniu równych odstępów podczas układanie kafelek okazując się krzyżyki dystansowe. Oczywiście na każdym etapie prac musimy sprawdzić przy pomocy poziomicy czy płytki zostały równo osadzone. Całość zostawiamy na 24 h do wyschnięcia.

Układanie kafelek – fugowanie

Układanie kafelek to również fugowanie. Do tej czynności możemy przystąpić dopiero po dokładnym oczyszczeniu przestrzeni. Fugę nakładamy ukośnie w stosunku do położenia spoin, przy użyciu gumowego ściągacza. Zaprawę rozprowadzamy dopóki nie wypełni spoin i nanosimy ją jedynie na spoiny pomiędzy płytkami, nigdy pomiędzy płytkami a ścianą. Całość przecieramy mokrą gąbką.

Układanie kafelek – podsumowanie

Choć pozornie wydaje się, iż układanie kafelek to prosta czynność – niestety tak nie jest. Układanie kafelek wymaga doświadczenia i drogiego sprzętu. Choć pozornie może nam się wydawać, iż wiele zaoszczędzimy wykonując samodzielnie wszystkie prace, to w finalnym efekcie wydamy tyle samo, ponieważ wysokość robocizny będziemy musieli przeznaczyć na podstawowe narzędzia potrzebne do tego celu.