Nie pamiętasz, kiedy ostatnio przeprowadziłeś kapitalny remont? Wiesz, że powinieneś, ale nie wiesz, od czego zacząć? Niech nie zwodzą Cię pozorne trudności. Praca fizyczna nie jest łatwa, lecz nie oznacza to, że jest niewykonalna. Wystarczy dużo chęci i zaangażowania, a wszystko stanie się osiągalne. Przygotowanie się do generalnego remontu nie należy do najłatwiejszych, lecz zaczerpnięcie wiedzy z pewnością to ułatwi, ponieważ spontaniczne decyzje nie są tu wskazane. Od czego zacząć przygotowania do generalnego remontu?

Krok po kroku do remontu


Planując kapitalny remont mieszkania najlepiej zdać się na profesjonalne usługi remontowe i architekta wnętrz, niestety wielu z nas dysponując ograniczonym budżetem musi zmierzyć się z tym zadaniem w pojedynkę. Doświadczenie profesjonalistów to oszczędność mnóstwa czasu i nerwów, lecz przygotowanie się pod kątem wiedzy, pozwoli nam, choć w części zrekompensować tą stratę.

Jak duży remont planujesz?


Rozpoczynając akcję pod tytułem Kapitalny Remont Mieszkania, powinniśmy się spodziewać pokaźnej listy pozycji. Koniecznie spiszmy je wszystkie na kartce papieru. To właśnie na niej powinny się znaleźć informację dotyczące remontowanych pomieszczeń i planowanych prac. Na tym etapie nie pomijaj żadnego z kroków; podłączenie piekarnika, naprawienie okien, uzupełnienie fug. Na pozór te proste i niezajmujące wiele czasu czynności, potrafią spłatać wiele figli. Zakup materiałów to nie wszystko, co będzie Ci potrzebne. Konieczne okażą się narzędzia, dlatego też analiza każdej czynności uchroni Cię od powielających się wizyt w markecie budowlanym.

Zaczynamy remont


Jeżeli jesteś już uzbrojony w listę prac oraz materiałów, przejdź do zaplanowania kolejności prac. Jest to szczególnie istotne, ponieważ pomalowanie sufitu, a późniejsze szlifowanie dziur w ścianach mija się z celem. Pierwszym etapem prac są zawsze roboty związane z konstrukcją pomieszczeń. Do tych czynności zaliczamy zburzenie ścianek działowych czy też ich dodanie. Ponadto podwieszany sufit czy montaż dodatkowych opraw oświetleniowych również będą stać na podium prac. Kolejny etap składa się z prac instalacyjnych takich jak przeprojektowanie centralnego ogrzewania. Następnie nadejdzie czas na wymianę okien oraz szeroko pojętej stolarki otworowej. Kończąc ten etap prac przechodzimy do wykończenia wnętrz. Tynkowanie sufitów oraz ścian oraz wykończenie podłóg ukaże nam pierwszy świeży efekt pomieszczenia. Pozostało już tylko malowanie ścian i montaż gniazdek i kontaktów, lamp, mebli, półek, szaf.