Tynkowanie ścian zewnętrznych to zadanie, które bezpośrednio wpływa na estetykę domu i stanowi integralna część procesu budowy lub modernizacji. Trwałość i wygląd jest bezpośrednio uzależniony od prawidłowego wykonania pracy. Tynkowanie ścian wymaga przestrzeganiu kilku kluczowych zasad, dzięki którym uzyskamy gwarancję, iż elewacja będzie estetyczna i trwała.

Stosuj właściwe materiały

Materiały potrzebne do tynkowania ścian zewnętrznych muszą zostać oznaczone symbolem CE, który potwierdza, iż są zgodne ze specyfikacją techniczną lub znakiem budowlanym B (normy budowlane). Koniecznie sprawdźmy również termin przydatności do użycia, który znajduje się na każdym opakowaniu. Ponadto mieszanka tynkarska, użyta do tynkowania ścian musi zostać dobrana w zgodzie z projektem oraz specyfikacją techniczną.

Praca w odpowiednich warunkach atmosferycznych


Tynkowanie ścian zewnętrznych, powinno odbywać się w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Temperatura poniżej zaleceń może powodować przemrożenie tynku, czego następstwem będzie nierównomierne wysychanie i powstawanie przebarwień. Nie tylko zbyt niska temperatura może uszkodzić nasze świeżo położone tynki. Nie zaleca się również przeprowadzania tynkowanie ścian, podczas gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Ściany są zbyt suche i rozgrzane. Tynk zbyt szybko wysycha i uniemożliwia równomierne rozprowadzenie oraz zatarcie struktury. Niestety tutaj również możemy spotkać się z przebarwieniami, które będą bardzo trudne do usunięcia lub też niemożliwe.

Tynkowanie ścian – Przygotowanie podłoża

Tynkowanie ścian musi odbywać się na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Zwykle do tego celu stosuje się grunt. Jego zadaniem jest zwiększenie przyczepności, pomiędzy warstwami oraz regulacja chłonności podłoża. Dobór gruntu jest uzależniony od zaleceń producenta, które są zawarte w karcie technicznej produktu. Pamiętajmy także, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia oraz wzmocnić miejsca, które są osłabione lub osypują się.

Przygotowanie mieszanki do tynkowania ścian

Przygotowanie mieszanki do tynkowania ścian odgrywa jedną z najważniejszych ról. Przygotowanie mieszanki powinno odbywać się tylko i wyłącznie – według wskazań producenta. Nie zaleca się dodawania nieprzewidzianych produktów takich jak; przyspieszających lub opóźniających wiązanie. Do suchej mieszanki dodajemy wodę i starannie mieszamy przy użyciu wolnoobrotowego mieszadła w taki sposób, aby uniknąć spienienia materiału.

Zachowaj czystość podczas tynkowania ścian

Pamiętaj, aby woda, narzędzia oraz pojemniki były nieskazitelnie czyste. Zaniedbania tego typu podczas tynkowania ścian z powoduje, iż podczas mieszania dostaną się one do masy i pozostaną na elewacji.