Obraz na ścianie stanowi wyjątkową dekoracje, która przekształca smutną ścianę w niepowtarzalne arcydzieła. Sztuką jest nie tylko dobrać odpowiedni obraz ale również wykonać zawieszanie obrazów prawidłowo. Dziś opowiemy wam w jaki sposób tego dokonać.

Zawieszanie obrazów w domu


Zawieszanie obrazów możemy wykonać na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym ale i najbardziej inwazyjnym jest gwóźdź i młotek. Wybierając tą metodę musimy liczyć się z faktem, iż z pewnością zostanie nam dziura w ścianie. Fakt ten ma ogromne znaczenie, gdy mieszkanie w którym wieszamy obraz jest wynajmowane. Ponadto wbicie kołka nie zawsze będzie możliwe, ponieważ duży obraz oprawiony w ciężką ramę może okazać się zbyt ciężki na ściankę działową, zaś niektóre mury są zbyt kruche, aby gwóźdź pozostał w nich na długo.


Alternatywnym sposobem na zawieszanie obrazów są samoprzylepne rzepy, plastry czy haczyki. To nowoczesne rozwiązanie zyskuje z każdym dniem na popularności ponieważ jest bezinwazyjne i umiejętnie wykorzystane nie zostawia dziur na ścianę. Utrzymują one ciężar do kilku kilogramów i nie wymagają dodatkowych narzędzi. Wieszanie obrazów przy ich pomocy jest bardzo proste i szybkie zaś informację jaki ciężar są w stanie unieść znajdziesz na opakowaniu.


Jeżeli planujesz zawieszanie obrazów w większej ilości zdecyduj się na – gotowy system szyn z linkami. Jest to droższe rozwiązanie i wymaga montażu szyny do ściany pod sufitem. Jednak system pozwala na wielokrotną zmianę aranżacji obrazów – odejmowanie, bądź też dodawanie nowych.

Wieszanie obrazów – wysokość


Podstawową zasadą przy wyznaczaniu miejsca na zawieszanie obrazów jest to by oglądanie go nie sprawiało nam problemów. Przyjmuje się że środek obrazu powinien znajdować się około półtorej metra nad poziomem podłogi czyli mniej więcej na wysokości wzroku. Zasada ta wywodzi się z muzeum i galerii gdzie płótno oglądane są przez setki zwiedzających lecz czy dla domu będzie również odpowiednia? Wszystko zależy od wzrostu domowników przymierzcie obraz i sprawdźcie która wysokość będzie dla was najodpowiedniejsze.